Commissioners

PURPOSE

A.
To set forth the position numbers of commissioners as established by RCW 68.52.140
B.
To set forth the term of office for each position number as established by RCW 68.52.220

POLICY

A.
RCW 68.52.140 states that "candidates shall run for specific commissioner positions."
B.
RCW 68.52.220 states that "commissioners shall be elected to six-year staggered terms of office."
C.
Each term will expire at a different time according to the following table:


BEGINS

EXPIRES

COMMISSIONER

Position #1
1/1/2016
12/31/2021
Richard H. Decima
Position #2
1/1/2018
12/31/2023
Troy Luginbill
Position #3
1/1/2020
12/31/2025
Patrick Keily
D.
Commissioner Decima currently holds Position #1.
E.
Commissioner Luginbill currently holds Position #2.
F.
Commissioner Keily currently holds position #3.
Developed By: iBiz Shout-Out